خانه
مقالات
راهکارهای تقدیر و تشکر از کارکنان و اثرات آن

راهکارهای تقدیر و تشکر از کارکنان و اثرات آن

تقدیر از کارکنان

تقدیر و تشکر از کارکنان یکی از مواردی است که همیشه می‌تواند به افزایش انگیزه و عملکرد بهتر آن‌ها کمک کند. کارکنان احساس می‌کنند که قسمتی از یک تیم موفق هستند که انگیزه آن‌ها را برای باقی ماندن در سازمان بالا می‌برد.

تشکر از کارکنان یکی از عوامل حیاتی در محیط کار است که می‌تواند به بهبود روحیه کاری، افزایش عملکرد، و ایجاد ارتباطات سالم داخلی کمک کند. در این مقاله، به بررسی راهکارهای تقدیر از کارکنان و همچنین ارزش و اهمیت تقدیر از کارکنان در محیط کسب و کار می‌پردازیم.

روش‌های تقدیر از کارکنان

قبل از هرچیزی توجه کنید که برای تقدیر از کارمندان نیازی به روز و یا مناسبت خاصی نیست. شما در هر روز و در هر ساعتی می‌توانید به دلیل عملکرد مثبت کارکنان خود از آنها قدردانی کنید. شما با این کار شوق و علاقه کارمندان را به کار کردن در این محیط پویا بالا می‌برید. این امر در نهایت به کارآمد شدن سیستم و بهره‌وری شرکت و سازمان شما می‌انجامد.

یکی از ساده‌ترین و اثرگذارترین روش‌های تقدیر از کارکنان، تشکر شفاهی است. وقتی که مدیر یا همکاران به صورت مستقیم از کارکنان خود تشکر کنند و از تلاش‌ها و عملکرد آن‌ها قدردانی کنند، این اقدام نشان‌دهنده توجه و ارزش‌گذاری کارکنان است که به افزایش انگیزه و ارتباط مثبت بین اعضای تیم کمک می‌کند.

تولد کارمندان خود را فراموش نکنید. برگزاری یک تولد ساده همراه با کیک در ایجاد و افزایش انگیزه در کارمندان بسیار موثر است. انجام این کار باعث بالا بردن صمیمیت بین کارکنان و در نهایت افزایش کارایی آنها خواهد شد.

در جلسات شرکت خود حتماً از کارکنانی که عملکرد بهتری نسبت به گذشته خود و حتی دیگر همکاران داشته‌اند، قدردانی کنید. با این کار، کارمندان احساس بهتری دارند و متوجه می‌شوند که شرکت و مدیریت آن به آنها توجه کافی را دارند و کار آنها بدون ارزش نیست. بنابراین کارمندان  به کار خود بیش از قبل اهمیت خواهند داد.

قدردانی مالی را فراموش نکنید. مهم‌ترین راه انگیزه دادن به کارکنان، تشکر از آنها با هدایای مالی است. ارائه پاداش‌های مالی مانند افزایش حقوق، پاداش‌های نقدی، یا بسته‌های مزایای مالی، یک روش موثر برای تقدیر از کارکنان است.

یکی دیگر از راه‌های کارامد، ارسال ایمیل و یا تقدیرنامه کتبی برای کارکنان است. در این نامه‌ها، مدیر و یا همکاران می‌توانند به طور مستقیم به کارکنان و ارزش افزوده‌ای که به سازمان و تیم می‌آورند، اشاره کنند و ارزش تلاش‌ها و زحمات آن‌ها را تأیید کنند.

از دیگر روش‌های تقدیر از کارکنان، می‌توانیم به مرخصی‌های اضافه اشاره کنیم. یک استراحت موقت می‌تواند کارکنان را شگفت‌زده کند.

کارمندان را بصورت دوره‌ای به یک وعده غذایی مهمان کنید. حتی می‌توانید از خانواده‌های آنان نیز دعوت بعمل آورید. این کار باعث می‌شود کارمندان احساس خیلی خوبی در مورد کار کردن در این سازمان داشته باشند.

یک اتفاق سرگرم کننده را برای کارکنان خود بصورت رسم شرکت رقم بزنید. بعنوان مثال می‌توانید در یکی از روزهای کاری ساعتی را مشخص کنید که در این ساعت همه‌ی کارمندان در محل مشخصی گرد هم جمع شوند و به یک بازی ویا فعالیت همگانی بپردازند. این کار در بالا بردن روحیه کارمندان و افزایش کارامدی سازمان بسیار موثر است.

اگر راه‌های دیگری هم می‌شناسید حتماً در دیدگاه مقاله اعلام کنید.

اثرات تشکر از کارکنان

اثرات مهم تقدیر و تشکر از کارکنان

۱. افزایش انگیزه و عملکرد

یکی از اثرات مهم تشکر و قدردانی از کارکنان، افزایش انگیزه آن‌ها است. زمانی که کارکنان احساس می‌کنند که تلاش‌ها و عملکردهایشان توسط مدیران و همکاران تشکر و تقدیر می‌شود، انگیزه آن‌ها برای بهبود عملکرد و ارائه کار با کیفیت بیشتر افزایش می‌یابد. بر اساس یک تحقیق انجام شده ، ۸۲٪ از کارکنان معتقدند که تشویق و تقدیر از کارکنان بر روی عملکرد آن‌ها تأثیر مستقیم دارد.

۲. افزایش رضایت شغلی

رضایت شغلی یکی از موارد مهمی است که بر کیفیت زندگی کاری و عملکرد کاری تأثیرگذار است. تقدیر و تشکر از کارکنان می‌تواند به افزایش رضایت شغلی آن‌ها کمک کند. وقتی که کارکنان متوجه می‌شوند که تلاش‌ها و عملکردهایشان توسط مدیران و همکاران تشکر و تقدیر می‌شود، احساس شادی و رضایت از شغل خود را تجربه می‌کنند که به کاهش استعفا و تعویض کارکنان کمک می‌کند.

بر اساس مطالعات انجام شده، کارکنانی که توسط مدیران خود تشویق و تقدیر می‌شوند، میزان رضایت شغلی بالاتری نسبت به دیگران دارند.

۳. ارتقاء ارتباطات سازمانی

تقدیر و تشکر از کارکنان می‌تواند به ارتقاء ارتباطات داخلی سازمان کمک کند. زمانی که کارکنان احساس می‌کنند که تلاش‌ها و عملکردهایشان مورد توجه و ارزش‌گذاری قرار می‌گیرد، ارتباطات مثبت داخلی تیم و سازمان بهبود می‌یابد که به بهبود همکاری و کارایی تیمی منجر می‌شود.

بر اساس یک گزارش، ۷۶٪ از کارمندان اعلام کردند که ارتباطات مثبت داخلی در محیط کار برای آن‌ها بسیار مهم است.

۴. تثبیت و توسعه استعدادهای داخلی

تقدیر از کارکنان می‌تواند به تثبیت و توسعه استعدادهای داخلی سازمان کمک کند. زمانی که کارکنان احساس می‌کنند که تلاش‌ها و عملکردهایشان توسط مدیران و همکاران تشکر و تقدیر می‌شود، احساس مالکیت نسبت به کار و سازمان دارند و این امر به تثبیت و توسعه استعدادهای داخلی کمک می‌کند.

بر اساس یک مطالعه انجام شده، ۸۹٪ از کارمندان اعلام کردند که توجه به توانمندی‌ها و توانایی‌های آن‌ها توسط مدیران، برای ارتقای شغلی آن‌ها بسیار اثرگذار است.

۵. جذب و نگه‌داری نیروی کار ماهر

تقدیر و تشکر از کارکنان می‌تواند به جذب و نگه‌داری نیروی کار ماهر کمک کند. زمانی که یک سازمان به کارکنان خود احترام می‌گذارد و تلاش‌ها و عملکردهایشان را تشویق و تقدیر می‌کند، کارکنان احساس می‌کنند که قسمتی از یک تیم موفق هستند که انگیزه آن‌ها را برای باقی ماندن در سازمان بالا می‌برد.

بر اساس تحقیق انجام شده، ۸۷٪ از کارمندان اعلام کردند که احساس ارتباط معنادار با سازمانشان، یکی از عوامل مهم در تصمیم برای باقی ماندن در آن است.

جمع‌بندی

تقدیر و تشکر از کارکنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند به بهبود عملکرد، افزایش انگیزه، ارتقاء ارتباطات سازمانی، توسعه استعدادهای داخلی، و جذب و نگه‌داری نیروی کار ماهر کمک کند.

بنابراین، سازمان‌ها باید به اهمیت تقدیر و تشکر از کارکنان خود توجه ویژه داشته باشند و این امر را به عنوان یک بخش اساسی از فرهنگ سازمانی خود ترویج کنند.

مقالات مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up