خانه
مقالات
حق فسخ قرارداد: راهی برای خروج از تعهدات

حق فسخ قرارداد: راهی برای خروج از تعهدات

حق فسخ قرارداد

در دنیای پرشتاب امروز، قراردادها نقشی حیاتی در روابط بین افراد، اعم از حقیقی و حقوقی، ایفا می‌کنند. این توافقات، نظم و انسجام را به معاملات و تعهدات می‌بخشند و از بروز اختلافات و سوءتفاهم‌ها جلوگیری می‌کنند. با این حال، ممکن است در شرایطی، یکی از طرفین قرارداد تمایل به انصراف از تعهدات خود داشته باشد.

در چنین شرایطی، حق فسخ به عنوان راه حلی قانونی برای خروج از قرارداد مطرح می‌شود. در واقع حق فسخ قرارداد راهی برای رفع ضرر در قراردادها است.

تعریف حق فسخ قرارداد

حق فسخ، به طور خلاصه، اختیار و حقی است که به یکی از طرفین قرارداد یا شخص ثالث، به موجب قانون یا توافق طرفین، اعطا می‌شود تا بتواند در صورت تحقق شرایطی خاص، قرارداد را به طور یک‌طرفه برهم زند.

به عبارت دیگر، با اعمال حق فسخ، عقد از بین رفته و طرفین به وضعیت قبل از انعقاد قرارداد باز می‌گردند یعنی تمام تعهدات و وظایف طرفین در قبال یکدیگر، از بین می‌رود.

فسخ  در کلمه به معنی از بین بردن و لغو قرارداد است.

انواع حق فسخ قرارداد

موارد و شرایط اعمال حق فسخ

الف) حق فسخ قانونی:

قانونگذار در در برخی موارد، به منظور حمایت از طرفین قرارداد، بطور مستقیم، حق فسخ را به طور ذاتی به یکی از طرفین قرارداد یا شخص ثالث که متضرر شده است، اعطا می‌کند. برخی از مصادیق حق فسخ قانونی عبارتند از:

 • خیار عیب: در صورتی که کالای مورد معامله دارای عیبی باشد که مشتری در زمان انعقاد قرارداد از آن بی‌اطلاع بوده است، وی می‌تواند با استناد به خیار عیب، قرارداد را فسخ کند.
 • خیار تدلیس: اگر یکی از طرفین قرارداد، با توسل به نیرنگ و فریب، طرف دیگر را به انعقاد قرارداد متقاعد کند، متضرر می‌تواند با استناد به خیار تدلیس، معامله را فسخ کند.
 • خیار تخلف شرط: چنانچه در ضمن عقد، شرطی به نفع یکی از طرفین درج شده باشد و طرف دیگر از انجام آن شرط امتناع کند، صاحب حق می‌تواند با استناد به خیار تخلف شرط، قرارداد را فسخ کند.

ب) حق فسخ قراردادی:

علاوه بر موارد قانونی، طرفین قرارداد می‌توانند با توافق یکدیگر، حق فسخ را در ضمن عقد یا خارج از آن برای خود یا شخص ثالثی پیش‌بینی کنند. این حق می‌تواند به صورت مطلق یا مشروط درج شود. مثلاً در قرارداد آورده شده باشد که طرف مقابل می‌تواند تا یکماه از تاریخ قرارداد، آن را فسخ کند،که در صورت گذشت زمان این حق از بین می‌رود.

مراحل اعمال حق فسخ

اعمال حق فسخ، تابع تشریفات خاصی است که باید به طور دقیق رعایت شوند. به طور کلی، برای اعمال حق فسخ، باید مراتب به طرف مقابل ابلاغ شود. این ابلاغ می‌تواند به صورت کتبی یا شفاهی انجام شود.

 • وجود حق فسخاولین شرط، وجود حق فسخ است. این حق می‌تواند به صورت قانونی یا قراردادی ایجاد شده باشد.
 • اعلام فسخطرفی که قصد اعمال حق فسخ را دارد، باید به طور کتبی یا شفاهی، به طور صریح و بدون ابهام، اراده خود را به طرف دیگر اعلام کند.
 • رعایت مهلتدر برخی موارد، قانون یا قرارداد برای اعمال حق فسخ، مهلت مشخصی تعیین می‌کند. در این صورت، فسخ باید در مهلت مقرر انجام شود.
 • جبران خساراتدر برخی موارد، فسخ قرارداد ممکن است به ضرر طرف دیگر تمام شود. در این صورت، طرفی که حق فسخ را اعمال می‌کند، باید خسارات طرف مقابل را جبران کند.

آثار فسخ

با فسخ قرارداد، تمام تعهدات و وظایف طرفین در قبال یکدیگر، از بین می‌رود. به عبارت دیگر، گویی هیچگاه قراردادی منعقد نشده است. در برخی موارد، ممکن است فسخ قرارداد، آثار و تبعاتی به دنبال داشته باشد، مانند:

نکته: اگر در اثر فسخ قرارداد، به یکی از طرفین خسارتی وارد شود، وی می‌تواند از طرف مقابل مطالبه خسارت کند.

نکات مهم در خصوص حق فسخ:

 • حق فسخ، یک اختیار است و نه یک تکلیف. به این معنی که صاحب حق می‌تواند از آن استفاده کند یا نکند.
 • اعمال حق فسخ نیاز به حکم دادگاه ندارد.
 • حق فسخ، ذاتی نیست و باید به موجب قانون یا توافق طرفین ایجاد شود.
 • فسخ، یک عمل حقوقی یک‌جانبه است و برای انعقاد آن نیازی به رضایت طرف مقابل نیست.
 • حق فسخ باید در مدت زمان معینی اعمال شود. در غیر این صورت، ساقط می‌شود.
 • اعمال حق فسخ، باید با رعایت تشریفات قانونی انجام شود.
جمع‌بندی

حق فسخ قرارداد، ابزاری کارآمد در نظام حقوقی است که به طرفین قرارداد امکان می‌دهد در شرایطی خاص، از تعهدات خود خارج شوند. با استفاده از این حق، می‌توان از ضررهای احتمالی ناشی از ادامه تعهدات خود جلوگیری کرد. با این حال، اعمال این حق، تابع شرایط و قواعد خاصی است که باید به طور دقیق رعایت شود.

مقالات مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up